Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Jakie grzejniki wybrać?

 

 

 

Grzejniki nie tylko ogrzewają pomieszczenia, sa również elementem dekoracyjnym, który może wiele powiedzieć o nas samych.
Grzejnik powinien harmonizować ze stylem pomieszczenia, niewłaściwy będzie rzucał się w oczy i może popsuć pierwsze wrażenie.

Grzejnik o odpowiednich rozmiarach dopasowanych do miejsca montażu, o wysokiej jakości wykonania i odpowiednim kolorze może idealnie współgrać ze stylem pomieszczenia oraz nada mu indywidualny i wyjątkowy charakter.

 

Grzejniki różnią się konstrukcją, sposobem pracy, wydajnością cieplną i jakością wykonania. Ale, przede wszystkim różnią się sposobem przekazywania ciepła (oddawania ciepła) do ogrzewanego pomieszczenia, które odbywa się przez konwekcję i promieniowanie.

Konwekcja – powietrze przepływające przez grzejnik jest w nim ogrzewane, następnie ciepłe powietrze rozchodzi się po pomieszczeniu oddając ciepło, czyli grzejnik przekazuje ciepło przez ruch powietrza w pomieszczeniu.

 

 

Promieniowanie – ciepło przekazywane jest przez promieniowanie powierzchni grzejnika (przez promieniowanie Słońce ogrzewa Ziemię).

Grzejniki członowe (żeliwne i stalowe), zbudowane są z pojedynczych członów połączonych ze sobą. Przekazują ciepło w 85 do 90% przez konwekcję, a tylko do 15% procent przez promieniowanie.

Grzejniki konwektorowe (tzw. konwektory), składają się z rur miedzianych z nasuniętymi blachami aluminiowymi, całość umieszczona jest w obudowie. Blachy aluminiowe zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Powietrze przepływające przez grzejnik omywa rury i blachy aluminiowe ogrzewając się od nich. Przekazywanie ciepła w tych grzejnikach odbywa się praktycznie wyłącznie przez konwekcję.

Grzejniki aluminiowe, wykonane są jako odlewy aluminiowe, w których znajdują się kanały powietrzne. Oddają ciepło głównie przez konwekcję, jedynie od 4 do 8% przez promieniowanie.

Grzejniki płytowe, wykonane są z płaskich lub perforowanych pionowo płyt stalowych. Wewnątrz grzejnika znajdują się blachy stalowe (konwekcyjne), które zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Grzejnik może składać się z jednej-, dwóch- lub trzech płyt stalowych, oraz z jednym-, dwoma-, lub trzema rzędami blach konwektorów stalowych.  

Grzejniki płytowe charakteryzują się dużą powierzchnią dzięki czemu znaczną część ciepła przekazują do pomieszczenia przez promieniowanie – do ok. 35%, pozostałe ciepło oddają przez konwekcję.

Jaki powinien być grzejnik?

  • odpowiedni dla danego rodzaju źródła ciepła i temperatury wody grzewczej
  • dopasowany optycznie do pomieszczenia i miejsca montażu
  • grzejnik powinien mieć stabilną konstrukcję
  • bez ostrych krawędzi, aby wyeliminować możliwość skaleczenia np. przez dzieci
  • łatwy do czyszczenia, co jest szczególnie istotne dla alergików
  • możliwość regulacji wydajności cieplnej (głowica termostatyczna)
  • łatwy montaż
  • trwała powłoka lakiernicza, odporna na uszkodzenia


Szukając oszczędności na kosztach ogrzewania coraz częściej wybieramy nowoczesne i oszczędne źródła ciepła: kotły kondensacyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne. Ich wspólną cechą jest to, że pracują najefektywniej (najoszczędniej) przy stosunkowo niskich temperaturach wody grzewczej.

W nowoczesnych instalacjach najczęściej stosowane są grzejniki płytowe. Mogą one efektywnie pracować z niskimi temperaturami wody grzewczej, ponieważ znaczną część ciepła przekazują do pomieszczenia właśnie przez promieniowanie. Wraz ze zmniejszaniem temperatury wody grzewczej wydajność cieplna grzejników typowo konwekcyjnych znacznie spada. 

Grzejniki płytowe różnią się mocą grzewczą, która zależy od wielkości grzejnika, liczby płyt i blach konwektorów. Zobaczmy na przykładzie grzejników Uniwersalnych firmy Viessmann, jakie są typy grzejników płytowych.

 

 

Typ 10

Jedna płyta grzejnika.
Wysokość: 550 i 950 mm
Długość: od 400 do 1000 mm
Głębokość 45 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 550 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C (temperatura wody grzewczej dopływającej do grzejnika - na zasilaniu: 70°C; wypływającej z grzejnika - na powrocie: 55°C) : 354 W
 

Typ 11

Jedna płyta grzejnika, jeden rząd blach konwektora.
Wysokość: 550 mm
Długość: od 400 do 2000 mm
Głębokość 72 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 550 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C : 614 W

Typ 20

Dwie płyty grzejnika.
Wysokość: 400, 550 i 950 mm
Długość: od 400 do 2000 mm
Głębokość 75 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 550 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C : 610 W

Typ 21

Dwie płyty grzejnika, jeden rząd blach konwektora.
Wysokość: 400, 550 i 950 mm
Długość: od 400 do 2000 mm
Głębokość 75 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 550 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C : 830 W

Typ 22

Dwie płyty grzejnika, dwa rzędy blach konwektora.
Wysokość: 300, 400, 550 i 950 mm
Długość: od 400 do 3000 mm
Głębokość 105 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 550 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C : 1107 W

Typ 33

Trzy płyty grzejnika, trzy rzędy blach konwektora.
Wysokość: 300, 400, 550 i 950 mm
Długość: od 400 do 3000 mm
Głębokość 160 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 550 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C : 1513 W

Grzejniki Uniwersalne, jak nazwa wskazuje, można podłączyć do instalacji na wiele sposobów. Nie posiadają tylnej strony dla tego można je obracać i w zależności od potrzeb przyłącze dolne może znajdować się po prawej lub lewej stronie grzejnika. Mają również możliwość podłączenia instalacji z boku, które również możemy wykonać po prawej lub lewej stronie grzejnika.

Grzejniki Uniwersalne nie posiadają ostrych krawędzi, a przyspawane osłony boczne zapewniają stabilną i solidną konstrukcję grzejnika. Są również łatwe do czyszczenia, aby uzyskać dostęp do wnętrza grzejnika wystarczy jednym ruchem ręki zdjąć pokrywę górną.

Uniwersalność grzejników polega również na tym, że łatwo mogą zastąpić stare grzejniki żeliwne – rozstaw przyłączy bocznych jest identyczny jak w grzejnikach żeliwnych.

Całość uzupełnia śnieżnobiała i trwała powłoka lakiernicza oraz głowice termostatyczne dopasowane stylistycznie do grzejnika.

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?