Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?

 

Zarówno kotły kondensacyjne jak i tradycyjne (niekondensacyjne) ogrzewają budynek oraz ciepłą wodę użytkową. Kotły kondensacyjne, podobnie jak tradycyjne, mogą ogrzewać wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania budynku do wysokiej temperatury np. 80°C, oferowane są jako jednofunkcyjne, dwufunkcyjne oraz z zabudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.

Komora spalania

Kotły tradycyjne mają zamkniętą lub otwartą komorę spalania. Natomiast, wszystkie kotły kondensacyjne wyposażone są w zamkniętą komorę spalania.

Zamknięta/otwarta komora spalania określa sposób doprowadzenia powietrza do kotła, to znaczy, skąd kocioł pobiera powietrze do spalania. 
Przy zamkniętej komorze kocioł pobiera powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku, na przykład przez ścianę zewnętrzną, z szachtu kominowego itp. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że kocioł pracuje niezależnie od powietrza w pomieszczeniu i spaliny nie mają możliwości przedostać się do pomieszczenia kotłowni. Dodatkowo, w przypadku gazu ziemnego, nie trzeba dostarczać powietrza do kotłowni - kratka wentylacyjna w ścianie zewnętrznej budynku, przez którą powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczenia kotłowni. Dzięki temu pomieszczenie nie jest wychładzane przez napływające do niego zimne powietrze, co jest szczególnie istotne dla np. łazienki, w której znajduje się kocioł.    

Kocioł z otwartą komorą spalania pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Wówczas, do jego właściwej pracy musimy zapewnić odpowiednią ilość powietrza, czyli potrzebna będzie wentylacja nawiewna do kotłowni.

Przykładowe rozwiązania odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza do kotła :

W szachcie kominowym umieszczona jest rura odprowadzająca spaliny.
Przestrzenią między rurą spalinową a kominem pobierane jest powietrze z zewnątrz budynku - odcinek łączący kocioł z kominem wykonany jest jako rura w rurze (rura wewnętrzna - odprowadzenie spalin, zewnętrzna - doprowadzenie powietrza z szachtu do kotła)
W rozwiązaniu tym spaliny odprowadzane są na zewnątrz przez ścianę zewnętrzną budynku. Również przez ścianę pobierane jest powietrze do kotła - system rura w rurze (rura wewnętrzna odprowadza spaliny, zewnętrzna doprowadza powietrze do kotła).  Kocioł z zamkniętą komorą spalania może również pobierać powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Wystarczy zastosować tylko rurę spalinową. 

 

 Sprawność

Tradycyjne kotły osiągają sprawność do 90% (92%), a kondensacyjne do 109% - kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością lepiej wykorzystując paliwo, tym samym zapewniają niższe koszty ogrzewania.  

Wykres poniżej przedstawia sprawność różnych kotłów w zależności od temperatury na zewnątrz budynku i obciążenia kotła.

A – kondensacyjny kocioł gazowy w instalacji zaprojektowanej na temperaturę wody grzewczej 40/30°C
 

B – kondensacyjny kocioł gazowy w instalacji zaprojektowanej na temperaturę wody grzewczej 75/60°C
 

C – kocioł tradycyjny (niekondensacyjny) bez dolnego ograniczenia temperatury wody grzewczej (1)
 

D – kocioł tradycyjny z dolnym ograniczeniem temperatury wody grzewczej 40°C
 

E – kocioł grzewczy z 1974 roku – stała wysoka temperatura wody kotłowej 75°C

 

(1)  Dolne ograniczenie temperatury – temperatura wody w kotle nie może spaść poniżej np. 40 °C, dla ochrony przed wykropleniem wody ze spalin (kondensacją), która może prowadzić do uszkodzenia kotła. Nawet przy braku zapotrzebowania na ciepło budynku musi utrzymywać minimalną temperaturę wody grzewczej w kotle.

Najnowsze rozwiązania techniczne

Firma Viessmann stosuje w kotłach kondensacyjnych najnowsze rozwiązania techniczne, które wydłużają żywotność kotła i zapewniają jeszcze niższe koszty ogrzewania. Są to: najnowszej generacji palniki promiennikowe MatriX, układ kontrolujący spalanie podczas normalnej pracy kotła Lambda-Pro-Control i wymienniki spaliny/woda InoX-Radial.  

Wymiennik InoX-Radial wykonany jest z wysokiej jakości stali szlachetnej i o konstrukcji zapewniającej najwyższą skuteczność przekazywania ciepła. W tradycyjnych kotłach stosowane są wymienniki z miedzi (kotły wiszące) i żeliwa (kotły stojące).

Stal szlachetna jest jednym z najtrwalszych materiałów stosowanych do budowy kotłów. W wymienniku InoX-Radial zawiera dodatkowo tytan i molibden, które znacznie podnoszą trwałość wymiennika. 

Specjalna konstrukcja wymiennika InoX-Radial zapewnia efekt samoczyszczenia powierzchni wymiany ciepła - spływający kondensat czyści powierzchnię wymiennika. Jest również mało wrażliwy na odkładanie kamienia kotłowego i przegrzewy - szerokie kanały wodne zmniejszają opory przepływu wody grzewczej oraz zapewniają równomierny przepływ wody w każdym miejscu wymiennika. 

 

MatriX jest palnikiem promiennikowym - o specjalnej konstrukcji i działaniu. 

W palnikach MatriX spaliny osiągają temperaturę 900°C, podczas gdy w tradycyjnych temperatura wynosi 1300°C - niższa temperatura spalin pozwala na 

lepsze wykorzystanie efektu kondensacji, tym samym zapewnia wyższą sprawność kotła (jego oszczędniejszą pracę).

Głównym elementem palnika jest siatka ze stali szlachetnej. Podczas pracy palnika (kotła), siatka żarzy się przekazując znaczną część ciepła wodzie grzewczej przez promieniowanie – najskuteczniejsze sposób przekazywania ciepła. Siatka płynnie kompensuje naprężenia termiczne zwiększając znacznie trwałość palnika.

Charakterystyczną cechą kotłów z palnikamiMatriX jat ich cicha i przyjazna dla środowiska naturalnego praca (tzw. zerowe emisje zanieczyszczeń). Na przykład, głośność pracy kotła Vitodens 200-W i Vitodens 300-W o mocy do 26 kW nie przekracza przy pełnej mocy 38 dB, a przy minimalnej mocy 32 dB (głośność domowej lodówki wynosi ok. 40 dB).

 

 

 

 

Układ Lambda-Pro-Control kontroluje i reguluje jakość spalania w czasie normalnej eksploatacji kotła. Rozpoznaje on automatycznie rodzaj zastosowanego gazu i reaguje na jego zmieniającą się jakość, tak aby zapewnić zawsze optymalne spalanie i maksymalną sprawność w każdych warunkach pracy kotła (w czasie jego pracy z małą jak i maksymalną mocą grzewczą).

Układ Lambda-Pro-Control pozwala na zasilanie kotła gazem ziemnym lub płynnym - zmiana rodzaju gazu (np. przejście z gazu płynnego na ziemny), nie wymaga przerabiania kotła ani stosowania jakichkolwiek dodatkowych elementów.

 


Koszty ogrzewania

Efekt kondensacji i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne w kotłach kondensacyjnych firmy Viessmann sprawiają, że koszty ogrzewania są niższe o 15-20% w porównaniu z tradycyjnymi kotłami (niekondensacyjnymi), oraz do 30% niższe w porównaniu ze starymi kotłami gazowymi.Wadą kotłów kondensacyjnych jest ich wyższa cena. Jednak, każdego roku przyniosą wymierne oszczędności na kosztach ogrzewania. Dzięki temu, dodatkowe koszty poniesione na zakup kotła kondensacyjnego zwrócą się po ok. 4-6 latach. 

Trwałość kotła

Wysokiej jakości materiały, z których zbudowany jest kocioł, oraz zastosowanie najnowszych rozwiązań technicznych sprawiają, że kotły kondensacyjne są trwalsze i bardziej niezawodne od tradycyjnych.

Porównanie przykładowych kotłów:

 

VITODENS 
200-W

VITOPEND 100-W 

VITOGAS 
200-F

 Rodzaj kotła  Kondensacyjny   Tradycyjny  Tradycyjny
 Sposób montażu  Wiszący  Wiszący  Stojący
 Sposób pracy  1-funkcyjny  1-funkcyjny  1-funkcyjny
 Sprawność [%]  do 109 do 90  do 92 
 Rodzaj palnika Modulowany MatriX  Modulowany  Jednostopniowy 
 Moc grzejnika [kW] 5,9-24  10,5-26  22 
 Rodzaj paliwa Gaz ziemny lub płynny   Gaz ziemny lub płynny Gaz ziemny lub płynny 
 Układ kontroli spalania  Lambda-Pro-Control  Brak Brak 
 Wymiennik spaliny/woda  InoX-Radial(wysokiej jakości stal szlachetna)  Miedziany Żeliwny 
 Komora spalania  Zamknięta Zamknięta lub otwarta  Otwarta 
 Dolne ograniczenie 
 temperatury wody w kotle (1)
 Brak Wymagane  Wymagane 
 Pojemność kotła [litr] 2,4  0,52  09,7 
 Temperatura spalin przy temp.  wody grzewczej powracającej do kotła z instalacji 60°C [°C]  70 145  106 
 Ciężar kotła [kg] 45  32  124 
 Średnica przyłączy [mm}
- rury spalinowej
- rury doprowadzającej powietrze

60

100 

60

100 

130

 Uwagi  W kotle zabudowane są: pompa obiegowa, zawór przełączający, zawór bezpieczeństwa, przeponowe naczynie wzbiorcze

W kotle zabudowane są: pompa obiegowa, zawór przełączający, zawór bezpieczeństwa, przeponowe naczynie wzbiorcze   Pompa grzejników, pompa ogrzeania c.w.u., zawór bezpieczeństwa, przeponowe naczynie wzbiorcze - osprzęt dodatkowy montowany poza kotłem 

(1)  Dolne ograniczenie temperatury – temperatura wody w kotle nie może spaść poniżej np. 40 °C, dla ochrony przed wykropleniem wody ze spalin (kondensacją), która może prowadzić do uszkodzenia kotła. Nawet przy braku zapotrzebowania na ciepło budynku musi utrzymywać minimalną temperaturę wody grzewczej w kotle.

Polityka dotycząca plików cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?